hygienické a informativní přílohy

» Výtah ze živnostenského zákona (zákon č. 455/1991 Sb.)
- Výtah ze zákona o cenách (zákon č. 526/1990 Sb.)
» Výtah ze zákona o ochraně spotřebitele (zákon č. 634/1992 Sb.)
» Výtah ze zákona o spotřebních daních - prodej tabákových výrobků (zákon č. 353/2003 Sb.)
» Výtah ze zákona o vinohradnictví a vinařství (zákon č. 321/2004 Sb.)
» Elektronická evidence tržeb (EET) - (zákon č. 112/2016 Sb.)

Výtah ze zákona o cenách
(zákon č. 526/1990 Sb.)

ve znění jeho všech novel se stavem
účinným ke dni 1. srpna 2009

1. Předmět úpravy

   Zákon o cenách se vztahuje na uplatňování, regulaci a kontrolu cen výrobků, výkonů, prací a služeb pro tuzemský trh, včetně cen zboží z dovozu a cen zboží určeného pro vývoz.
   Ceny v oblasti hostinské činnosti se sjednávají dohodou (smluvní cena); to neplatí pro prodej cigaret, kde jsou stanoveny pevné ceny.
   Ze zákona o cenách jsou účinná pro hostinskou činnost pouze ta ustanovení, která upravují smluvní cenu, označení zboží cenami a oblast evidence cen.

2. Sjednávání ceny - dohoda o ceně

   Prodávající je při prodeji konečnému spotřebiteli povinen označit cenu platnou v okamžiku nabídky a vztaženou k prodávanému jednotkovému množství zboží a určeným podmínkám, nebo je povinen zpřístupnit na viditelném místě informaci o této ceně formou ceníku, vývěsky, nápojového a jídelního lístku nebo jiným přiměřeným způsobem.
   V rámci hostinské činnosti je smluvní cena taková cena, s kterou byl zákazník předem seznámen a akceptoval ji.
   Povinnost označit zboží platnou prodejní cenou při prodeji konečnému spotřebiteli je stanovena prodávajícímu. Označováním zboží cenami se zpravidla rozumí vybavení zboží štítkem s cenou platnou v okamžiku nabídky pro prodávané jednotkové zboží nebo vyznačení této ceny na obalu zboží. V případě značení zboží u pultového prodeje je nutno označit cenovkou každé zboží nabízené spotřebiteli. Nelze-li takto zboží označit, připouští se možnost uvést údaje o ceně na viditelném místě, např. na regále, na pultě, ve vitríně, formou dostupnému ceníku, jídelního nebo nápojového lístku, vývěsky, informační tabule apod. umístěných tak, aby zákazník nemusel vyžadovat jeho předložení nebo zpřístupnění. Tyto náhradní způsoby označování přicházejí v úvahu zejména u nebaleného, rozvažovaného nebo rozlévaného zboží v prodejnách nebo při poskytování pohostinských a dalších služeb. Rozhodující je zásada, aby měl konečný spotřebitel možnost seznámit se s nabídkovou cenou prodávajícího dříve, než vstoupí v jednání o případné koupi zboží.

3. Cenová evidence

   Prodávající je povinen vést evidenci o cenách uplatňovaných při prodeji, pokud jde o ceny zboží prodávaného konečnému spotřebiteli. Prodávající je povinen uchovávat evidenci o cenách tři roky po skončení platnosti ceny zboží. Konečným spotřebitelem se rozumí fyzická nebo právnická osoba, která nakupuje zboží za jiným účelem než pro podnikání.
   Evidence cen, kterou je prodávající povinen uchovávat, musí obsahovat údaje, z nichž je zřejmý název, popřípadě druh zboží, určené podmínky, k nimž se cena vztahuje, výše ceny, za kterou je zboží prodáváno a období, v němž se za tuto cenu prodávalo.
   Evidence zboží prodávaného konečnému spotřebiteli se nevyžaduje u změn zboží podléhajícího rychlé zkáze, pokud k nim dochází v průběhu dne. V tomto případě se eviduje pouze výchozí cena čerstvého zboží. Podkladem pro cenovou evidenci v hostinské činnosti poslouží jídelní a nápojové lístky.

nahoru
Copyright © 2019 Radek Runštuk - R plus