hygienické a informativní přílohy

» Výtah ze živnostenského zákona (zákon č. 455/1991 Sb.)
» Výtah ze zákona o cenách (zákon č. 526/1990 Sb.)
» Výtah ze zákona o ochraně spotřebitele (zákon č. 634/1992 Sb.)
» Výtah ze zákona o spotřebních daních - prodej tabákových výrobků (zákon č. 353/2003 Sb.)
» Výtah ze zákona o vinohradnictví a vinařství (zákon č. 321/2004 Sb.)
- Elektronická evidence tržeb (EET) - (zákon č. 112/2016 Sb.)

Elektronická evidence tržeb (EET)

Podle zákona č. 112/2016 Sb. o elektronická evidenci tržeb


   Elektronické evidenci tržeb (EET) podléhají stravovací a ubytovací služby (hostinská činnost).

   Elektronická evidence tržeb spočívá v tom, že je evidována každá platba a zákazník obdrží od obchodníka účtenku s unikátním kódem. Obchodník nejpozději při uskutečnění evidované tržby odešle datovou zprávu prostřednictvím internetového připojení na server Finanční správy, kde zůstávají informace uloženy; je vygenerován unikátní kód,

   Evidovanou tržbou je jakákoli platba, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím:
   a) hotovosti (mince a bankovky, lhostejno, zda jsou české či zahraniční),
   b) šeku, směnky nebo
   c) jiných forem, které jsou stranami vnímány jako prostředek placení mající charakter obdobný zmíněným prostředkům placení (např. stravenky, poukazy apod.) a zároveň se jedná o příjmy z podnikání poplatníka daně z příjmu fyzických nebo právnických osob.

   Neevidují se platby bankovním převodem na účet, inkasem, kartou, složenkou a vkladem hotovosti na účet podnikatele.

Informační oznámení


   Podnikatel je povinen mít na místě, kde se běžně uskutečňují evidované tržby, umístěno informační oznámení, které je dostatečně viditelné a čitelné, pokud to nevylučuje povaha věci. Text oznámení se odlišuje pro případ evidence tržeb on-line a evidence tržeb ve zjednodušeném režimu:

   Informační oznámení je podnikatel povinen umístit i na internetové stránky, na kterých jsou nabízeny zboží nebo služby.

   Cílem tohoto oznámení je informovat zákazníka, že daný prodejce je povinen evidovat tržby a vystavit zákazníkovi účtenku a zároveň zákazníkovi poskytnout informaci v jakém režimu podnikatel tržby eviduje. Pro zákazníka je tato informace důležitá pro ověření zaevidování tržby u správce daně.

Vykazování inkasovaného obnosu


   Každé prodejní místo eviduje prostřednictvím toho, kdo inkasuje tržby (hotovost, šeky, poukázky atd.), velmi jednoduchým úkonem přijímaný obnos, a to tak, že provozovatel obchodního místa zašle datovou zprávu o evidované tržbě ve formátu XML Finanční správě a ta nejdéle do dvou sekund zašle zpět potvrzení s unikátním kódem účtenky o přijetí datové zprávy.

Zaslání údajů a účtenka


   Poplatník je povinen zaslat údaje o evidované tržbě nejpozději v okamžiku uskutečnění tržby. Po obdržení unikátního kódu ze serveru Finanční správy jej vytiskne na účtenku, kterou vydá zákazníkovi. Zákazník však nebude povinen vystavenou účtenku fyzicky převzít.

   Účtenku v EET nelze zasílat zákazníkovi dodatečně.

   Kontrolu plnění zákona vykonává jednak Finanční správa, ale též Celní správa. Může za účelem zjištění plnění povinností uložených zákonem o evidenci tržeb provádět i např. kontrolní nákup. Neodporuje-li to povaze kontrolního nákupu (tedy pokud nedojde k žádnému znehodnocení zboží nebo k realizaci služby), po jeho provedení může kontrolor od smlouvy odstoupit, tj. nákup vrátit.

nahoru
Copyright © 2019 Radek Runštuk - R plus